Mi az a netes kihívás (challenge), mit érdemes tudni róla? Van olyan kihívás is, ami a gyerekeknek hasznos lehet vagy minden hasonlótól félteni kell? Hogyan akadályozhatjuk meg, hogy veszélybe sodorja magát velük egy gyermek?
Az online kihívás (challenge) általában olyan üzenet, felhívás, fénykép vagy videó, amelyben a kihívó valamilyen feladat elvégzésére buzdítja az érdeklődőt, hogy kövessék őt ebben, és csinálják meg ők is a kihívásban, felhívásban szereplő feladatot.
Mikor veszélyes?
A netes kihívások között akad számos kedves, érdekes ötlet is, sőt egészen pozitív kezdeményezés is, mint például a Könyv Kihívás (BookBucketChallange), amelynek keretében a résztvevők 10 kedvenc könyvüket osztják meg valamelyik közösségi portálon, majd barátaiknak, ismerőseiknek vagy az arra rászorulóknak ajándékoznak ugyancsak 10 könyvet, és másokat is arra kérnek, hogy kövessék őket ebben.
Akad azonban számos olyan challenge a neten, aminek teljesítése, akár olyan balul is elsülhet, hogy emberéleteket követel. Ennek egyik leginkább elhíresült pédája a pár éve terjedő Ice Bucket Challenge, amelynek teljesítésével, például eredetileg az ALS nevű betegség gyógyítására akarták felhívni a figyelmet. De többen kórházba kerültek, amikor teljesíteni próbálták a kihívást, és egy teli vödör jeget vagy jéghideg vizet a saját fejükre zúdítottak. Hasonló őrület volt a koronavírus idején terjedő koronavírus kihívás, melyben a kihívottaknak nyilvános kilincset, ülést vagy vécéülőkét kellett megnyalniuk.
Akadnak olyan egyértelmű életveszéllyel járó kihívások is, mint a pár éve feltűnt Drake kihívás, ami miatt sofőrök ugrottak ki a mozgó autóból és táncolnak Drake számára. Nemrég jelent meg a One Chip Challenge, amikor egy chipset a világ egyik legerősebb chili paprikájával elfogyasztani, vagy az elmúlt években többször megjelent a Kék Bálna kihívás, aminek keretében a gyerekeknek egyre veszélyesebb, önkárosítással járó feladatot kellett teljesíteniük.
Értsd meg, miért akar részt venni benne!
Felvetődik a kérdés, miért csinál valaki olyan dolgot, amivel akár életveszélybe sodorja magát. A kihívások pszichológiája az ősi beavatások rítusához vezethető vissza, mely a bátorság próbatétele, melynek teljesítése után a közösséghez tartozás, a befogadás élménye a jutalom. A legerősebb motiváció tehát a közösséghez való kapcsolódás élménye a kihívások teljesítésében, de nézzük, hogy mi motiválja még ezen kívül a fiatalokat:
Különösen igaz lehet mindez a kamaszokra, mivel a kamaszok agya ebben a korban még éretlen, vagyis a prefrontális kéreg, amely a tervezésért, a döntéshozatalért és az impulzusok kezeléséért felelős, még fejlődésben van, ezért az erős érzelmek elsodorják őket, és nem feltétlenül képesek mérlegelni a kockázatokat.
Mit tehetsz, hogy megelőzd a bajt?
Nem állhatunk minden pillanatban a gyerekek sarkában és online tevékenységük sem követhetjük percről percre. A legjobb mód, hogy egy gyerek elkerülje a veszélyes szituációkat, ha bízik a körülötte levő felnőttekben, főként a szüleiben. Így érhetjük el, hogy ő maga meséljen az online aktivitásairól, hogy mi foglalkoztatja, miben vesz részt.
Mit tehetsz mindezért?
A példa ragadós
Mondhatunk bármit a gyerekeknek, ha azt látják, hogy felnőttként, minden olyan posztot, képet, felhívást megosztunk a saját közösségi oldalunkon, amiben egy cég vagy híres ember, akár nyereményjáték formájában ezt kéri tőlünk, az bizony ragadós lehet a gyerekekre nézve is.
Szeretnél még többet tudni arról, hogy kerülhetők el a digitális világ csapdái, milyen veszélyeknek vannak kitéve a gyerekek online, és hogyan óvhatod meg őket? Akkor nézd meg Digitális Családi Iránytű programunk anyagait ide kattintva!